Teatr Tańca ALTER został założony w 1985 roku przez ruchmistrza Witolda Jurewicza - dyrektora artystycznego i głównego autora spektakli. Projekty Teatru powstają przede wszystkim w oparciu o indywidualny ruch tancerzy, ich własne poszukiwanie i precyzowanie postaci scenicznych oraz relacji między nimi. Abstrakcja i symbolika artystycznego przekazu oraz ciągłe poszukiwanie nowych możliwości w ruchu pozwalają ujawnić się osobowościom tancerzy i spotęgować ich kreacyjne możliwości.

Cechą, która szczególnie wyróżnia ALTER i nadaje właściwy mu charakter jest pozostawanie w ciągłym procesie tworzenia, dzięki czemu spektakle nieustannie ulegają przemianom. Kolejne projekty Teatru, zarówno teatralne sensu stricte jak i happeningi, nie są kompozycjami choreograficznymi w klasycznym rozumieniu, jako że dążeniem autorów nigdy nie jest stworzenie zamkniętej, skończonej formy. To droga twórcza jest celem samym w sobie. W codziennej pracy ALTER nie opiera się na ściśle określonej technice. Stara się raczej formować ruch i budować swój własny język wypowiedzi scenicznej. Na lekcjach oprócz zdefiniowanych technik tańca i ruchu, improwizacji i kontakt improwizacji, duży nacisk położony jest na niekonwencjonalne metody pracy oparte na indywidualnym podejściu do każdego z tancerzy.

ALTER współpracuje z przedstawicielami innych gałęzi polskiej sztuki współczesnej - muzyki i fotografii. Autorem muzyki do spektakli jest m.in. Jan Smoczyński - pianista i kompozytor. Przedstawieniom Teatru towarzyszą wernisaże fotografii tańca autorstwa Katarzyny Madziały.

Oddzielnym przedmiotem działalności Teatru Tańca ALTER jest edukacja. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie i gruntowne wykształcenie pedagogiczne, tancerze Teatru prowadzą zajęcia, szkolenia i warsztaty w zakresie wielu różnych technik tańca i ruchu.

Kalendarium
od 1988 do 2008
Lista tancerzy
od 1985
Aktualności / Ruchmistrz i tancerze / Repertuar / Edukacja / Galeria / Kontakt
Nasi przyjaciele / Prasa o nas / Kalendarium / Tancerki i tancerze / English version
Wszelkie prawa zastrzeżone (c)2002-2007 Alter. Projekt i wykonanie: ARTGRUPA